top of page

“תמשיכו לעשות טוב בעולם"אילאיל הרציון שני 1968-2024


שלום לכולם,

מקווה שאני מוצא אתכם בטוב. כמעט שבועיים מאז שאילאיל זוגתי איננה עוד עמדי. בנוסף לקשיים של כולנו עם המצב הביחוני, החברתי, הפוליטי, החטופים שעוד לא חזרו, האירנים, ועוד', ב 3 חודשים האחרונים הייתי בהתכוונות מלאה איתה. אני והבנים ליוינו אותה עם משפחה וחברים בהוספיס בית עד לנשימתה האחרונה.


אחת הבקשות שלה ממני ומהבנים לפני שעזבה- ש"נמשיך לעשות טוב בעולם".


איך ממלאים את החלל הזה, אני לא ממש יודע וגם לא בטוח שמתרגלים לו. אבל החיים מזמנים לנו אתגרים ואפשרויות כל הזמן.

אילאיל תמיד הייתה עם חיוך והקשבה לחיים ולאנשים, בביתה, בעבודה ,עם חבריה ושכניה וגם במאספר יאטה כמו שתראו בפסיפס.מאז המלחמה החיים של הפלסטינים בגדה המערבית נכתשים, וזכויות אדם ואדמה ואנושיות נראים כחלום רחוק. אין אפשרויות פרנסה, יוקר המחיה מרקיע שחקים, מחיר האוכל לכבשים עלה ולעומת זאת הביקוש לקניית כבשים ירד מה שהוריד את מחירם. אנשים חיים בדוחק עצום.

כשמוסיפים על זה את התעמרות המתנחלים שפולשים לשדות זרועים של פלסטינים עם עדריהם ואוכלים להם את כל מה שגידלו, שואבים מים להשקות את צאנם מבארות הפלסטינים, מקימים מאהלים במרחק קצר מכפרי הפלסטינים ונכנסים לכפרים בכל שעות היממה ומטילים פחד ואימה. כאילו מנסים לגרום למישהו לאבד את זה ולעשות משהו כדי שאפשר יהיה לתרץ למה אפשר לעשות טרנספר או יותר גרוע מזה.

המשטרה נראית חסרת אונים ובמקרים רבים יש תחושה שהצבא לא עושה מספיק כדי לבלום את זה ואפילו תומך בפעולות של קיצונים יהודים.


יש כמה מיזמים יפים שרציתי לספר לכם כמו גידולי ירקות שתמכנו בהם כדי שאנשים יוכלו לגדל את מזונם וגם אולי למכור קצת, רצון להקים מכוורת דבש, ואחרי שאילאיל נפרדה חשבתי לנטוע זיתים לזיכרה במאספר יאטה למען התושבים שם.אבל ההסלמה באלימות המתנחלים שמתרחשת מהשבוע האחרון שינתה את סדר העדיפויות. העדיפות הראשונה כרגע היא נוכחות מגינה. בחלק מהכפרים יש מעט מתנדבים מאז פרוץ המלחמה שבנוכחותם בולמים ומקטינים וגם מתעדים את התעמרות המתנחלים והצבא. אבל ישנו איזור שמוזנח מאוד ואין שם מתנדבים כלל. בחלק מהואדיות נותרה משפחה אחת או שתיים שהמתנחלים מכבידים על חייה כדי שתעזוב והם יוכלו להשתלט על האדמה – שם אנחנו זקוקים לעזרה שלך ! אני פונה לכל מי מוכן להגיע ולהיות איתנו כדי שנוכל להגן על האנשים ועל זכותם לחיות על אדמתם. נא לא להפיץ בקבוצות ובפייסבוק – אלא רק אישית לאנשים שאתם מכירים ולחזור אלי בפרטי לגבי זה.


בנוסף יש את קשיי הפרנסה וגם בנושא הזה אשמח לעזרתכם. היום קיבלתי טלפון ממשפחה שאני מכיר שאף פעם לא מבקשת ממני כלום. עד כה הם הסתדרו לבד אבל אחרי יותר מחצי שנה שאין הכנסות וכל החסכונות נגמרו - אין להם כסף לקנות אוכל לכבשים. טון עולה 1200 ש"ח והם זקוקים לכ 3 טון בחודש להאכיל את הכבשים- מתאר לעצמי שבקרוב עוד משפחות יגיעו לקצה יכולתן- כל תרומה מבורכת.

 

"מי ייתן וכולם יהיו מאושרים ובטוחים,

ושליבם יתמלא שמחה".

"מי ייתן וכולם יחיו בשלום ובבטחה:

החלשים והחזקים, הגבוהים והנמוכים, הגדולים והקטנים,

אלה שניתן לראותם ואלה שלא ניתן לראותם,

הקרובים והרחוקים, אלה שכבר נולדו ואלה שטרם נולדו:

מי ייתן וכולם ישכנו בשלום ובשלווה".


"מי ייתן ואף-אחד לא יפגע בזולת.

מי ייתן ואף-אחד לא יסכן את חיי הזולת.

מי ייתן ואף-אחד, מתוך כעס או איבה,

לא יבקש את רעת הזולת".

 

מתוך: הדרשה על אהבה

Metta Sutta, Sutta Nipata 1 

בתרגום מאיר זוהר בית קשב


תודה על תמיכתך,

איל
Comments


bottom of page